Model wykonany jesienią 2009r z zestawu ARF firmy VA Models
- waga do lotu 840 g przy rozpiętości 101 cm i długości modelu 100 cm
W moim przypadku chęc nauki figur 3D przyszła nagle i niespodziewanie a próba takich ewolucji modelem Extrim z reguły kończyła się kretobiciem. Zakupiłem więc zestaw kształtek z epp do budowy modelu z przeznaczeniem do latania 3D i zbudowałem z tych elementów bardzo odporny na urazy model.
Naprawianie modelu konstrukcyjnego po każdym błędzie jest dość uciążliwe a kształtki z EPP naprawia się błyskawicznie i wielokrotnie co czyni ten materiał idealnym do takich zastosowań.
Nauka latania i nauka ewolucji tylko modelem z epp :-)
Model choć posiada gotowe elementy skrzydeł i kadłuba wymaga "kilku godzin" jakie trzeba poświęcić na budowę. W moim przypadku 3 spokojne jesienne wieczory.
Skrzydła wzmocniłem prętami weglowymi podobnie jak stateczniki. W płaty wprowadziłem węgiel od spodu oraz od góry w miejscu gdzie biegnie dekoracyjny czarny pasek
Serwomechanizmy do steru wysokości i kierunku osadziłem wewnątrz kabiny a nie jak przewiduje instrukcja na samym ogonie modelu. Utrudnienie jakim jest konieczność wprowadzenia bowdenów na tym etapie rekompensowana jest łatwiejszym wyważeniem modelu na końcu jego budowy :-)
Bowdeny umieszczone zostały wewnątrz kadłuba .... podlanie gęstego CA wzdłuż osłony popychacza i rozlanie go na całej jego długości a następnie pryśnięcie przyspieszacza do wnętrza kadłuba, zapewniło silne połączenie i estetyczne wykończenie. Osadzając płaty postępowałem zgodnie z instrukcją, wprowadzając wzmocnienia z aluminiowych prętów.
Model wymaga pięciokanłowego sterowania ale róznicowe wychylenie lotek jakie można ustawić zapewnia docelowo stabilne wykonywanie figur akrobacji. Ponieważ wcześniejszy model KAOS posiada centralne serwo na lotki a kolejny model akrobacyjny "Extrim" wyposażyłem w dwa serwa ... różnicę odczułem i zapewniam, że odczuje każdy kto odżałuje na droższy odbiornik i zada sobie trud właściwego ustawienia wychyleń lotek.
Model w beczce nie ma tendencji do opadania i nie wymaga korekcji sterem wysokości. Dwa serwa umożliwiają też prace lotek jako klapy przy podejściu do lądowania ..... choć w przypadku tego modelu kalpy nie są do niczego potrzebne :-)