PBY Catalina - MODELEMIREK

Przejdź do treści

Menu główne:

PBY Catalina

MAKIETY
budowa modelu:  styczeń - listopad 2009r

Model konstrukcyjny z Planów Modelarskich z 1979r które zostały nieco pomniejszone do skali 1: 24
Model w skali 1:20 przygotowany był w wersji na uwięzi, ja postanowiłem jednak zbudować model swobodnie latajacy RC napędzany dwoma silnikami elektrycznymi RAY 2830/09 oraz śmigłami trójłopatowymi 7x3,5.
Waga modelu do lotu wraz z pakietem LI-PO 2100mAh wynosiła pierwotnie 1240 g

Konstrukcja kadłuba całkowicie balsowa - wielopodłużnicowa. Konstrukcja skrzydeł balsowo-sklejkowa. Część centralna żebra sklejka 0,8mm oraz wzmocnienie w rejonie silników ze sklejki 0,8. Końcowki płatów balsowe z żebrami ze sklejki 0,8 tylko w miejscu połączenia płatów.
Płat łączony na bagnetach - centropłat z gondolami silników na stałe na pylonie + dwie końcówki skrzydeł z klapolotkami.

Osadzone silniki i regulatory wymagały specjalnych klapek rewizyjnych.
Osłony silników wykonano ostatecznie z plastkowych buteleczek po lekarstwach - idealnie pasowały buteleczki z wody utlenionej :-)

instalacja elektryczna w centropłacie to gęsta plątanina kabli:
- zasilanie pod dwa regulatory 18A
- wiązka do sterowania silnikami
- 2 wiązki do sterowania lotkami
calość przeoprowadzona przez pylon do otworu rewizyjnego w przedniej części modelu

Model pokryty został białą folią oracower a kadłub został pomalowany 4 razy farbą akrylową
Model miał trudności z oblotem :-(
silniki Ray nie dawały wystarczającego ciągu na zbyt małych śmigłach trójłopatowych. Kilka niudanych prób mnie zniechęciło.
Nie dałem jednak za wygraną. W kolejnym roku silniki wymieniłem na Power-HD 1800kV i wtedy model znacznie zyskał na ciągu i prędkości. Pakiet zmniejszyłem na 1700mAh co obniżyło wagę a nieco zmieniony kształt końcówek skrzydła sprawił, że model jest spokojniejszy przy starcie i lądowaniu.

Model został oblatany zimą na śniegu a nastepnie trafił na wodę gdzie doskonale sobie radzi. Start na śniegu jest bardzo łatwy na wodzie gorzej bo nieco topiony jest krótki nos ale po zaciągnięciu SW model wchodzi w ślizg na redanie i prawidłowo startuje, co można zobaczyć na filmach.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego